ATSAKYMAI

Klausimas:
  • Gera diena, noriu paklausti, kokiais teisės aktais vadovaujasi parapijos klebonas neišduodamas sutikimo jaunavedžiams tuoktis savo pasirinktoje bažnyčioje (ne savo parapijose). Ar tai yra griežtai reglamentuota, ar tai yra tik pageidavimas? Jaunavedžių pasirinktoje bažnyčioje tuokėse tėvai, jie patys yra ten krikštyti, todėl sentimentai veda santuokos sakramentą sudaryti būtent ten, tačiau jokiu būdu niekas nenusiteikęs prieš parapijos bažnyčią. Malonu būtų gauti atsakymą. Pagarbiai, Algima

• Atsakymas:
  • Kanonų teisės Kodekso kan. 1115 nurodo, kad santuoka laiminama parapijoje, kurioje bent viena iš besituokiančiųjų šalių turi buveinę ar tarsi - buveinę arba realiai yra išgyvenusi bent mėnesį laiko, arba, keliautojų atžvilgiu - toje parapijoje, kurioje tuo metu gyvena. Leidus savo Ordinarui ar klebonui santuoka gali būti laiminama ir kitur. Kaip matote, kategoriškos normos, reikalaujančios tuoktis tik savo parapijos bažnyčioje, Kanonų teisės kodekse nėra. Šiaip jau, laikomasi nuomonės, jog tikintysis privalo rūpintis kaip galima sąmoningiau išgyventi svarbiausius savo gyvenimo momentus, kaip bendruomenės (parapijos) narys. Lietuvos Vyskupų Konferencija yra nurodžiusi klebonams rūpintis, kad santuoka būtų laiminama savoje parapijoje, o norint tuoktis toje parapijoje, kuriai nepriklauso nė vienas iš jaunavedžių, reikalinga pakankamai svarbi priežastis. Tokia priežastimi, bendra nuomone, negali būti laikomas, sakykime, pasirinktos bažnyčios puošnumas, labiau "prieinamas" kunigas ar patogesnis nuvykimas į bažnyčią, arba, dar blogiau, pasirinkimas, paklūstant tuo metu vyraujančiai madai. Konkrečiu Jūsų minimu atveju pateikiamos priežastys yra pakankamai rimtos ir tikrai (žinoma, nesisvaidant kaltinimais ir paaiškinimais, kad tai "privaloma padaryti") galima rasti bendrą kalbą su klebonu. Kur kas svarbiau, kaip Jūs ir rašote, išlaikyti gyvą ryšį su savo parapija. Katalikų Bažnyčia, nors ir būdama visuotinė, drauge labai didelę reikšmę skiria vietinei bendruomenei. Galbūt didesnė problema tame, kad tokių gyvų bendruomenių pas mus dar labai nedaug.

• » Atgal į sąrašą    » Užduokite savo klausimą