ATSAKYMAI

Klausimas:
  • Sveiki, Norejau paklausti: 1. Kiek kainuoja, kreipiantis i bažnytinį teismą, santuokos anuliavimo procedūra? Kažkoks vienkartinis mokestis turėtų būti. 2. Jeigu susituokta buvo ne savo ir ne savo sužadėtinio parapijoje, kaip sakant, visai kitoje, pateikus tik krikšto liudijimus ir trečiosios parapijos kunigui sutikus, ar galima spėti apie sudarytos santuokos negaliojimą, kadangi, pagal 1983 metu Kanonų kodeksą, norint tuoktis visiškai kitoje parapijoje, nei savo ar sužadėtinio, būtina gauti is savų parapijų klebonų raštiškus sutikimus, ir juos pateikti norimoje tuoktis parapijoje klebonui? Ar krikšto liudijimai, gauti is savų parapijų, tarnauja kaip raštiški klebonų sutikimai tuoktis kitoje parapijoje? aciu uz atsakymus

• Atsakymas:
  • Kauno arkivyskupijos tribunole šiuo metu jokio išankstinio mokesčio nėra, tačiau artimoje ateityje planuojama, kad, priimant pareiškimą santuokos negaliojimo bylai, bus imamas 1 MGL užstatas, kuris bus įskaitytas į teismo išlaidas. Teismo išlaidas sudaro honorarai teismo darbuotojams, pašto, ryšio ir transporto išlaidos. Jos nėra vienodos visoms byloms, daug kas priklauso ir nuo bylos apimties, liudininkų skaičiaus ir pan. Šiuo metu vidutiniškai teismo išlaidos svyruoja apie 160 - 200 Lt. Savo antruoju klausimu jūs tikriausiai kalbate apie galimą santuokos negaliojimą dėl santuokinės formos trūkumo. Norėčiau atkreipti Jūsų dėmesį į tai, jog, pagal Kanonų teisės kodeksą, santuokinė forma - tai santuoka prie dviejų liudininkų, kuriems dalyvaujant, šalys išreiškia savo santuokinį sutikimą. Drauge reikalaujama, kad santuokai Bažnyčios vardu asistuotų ir kunigas. Leidimai tuoktis iš kitų parapijų tiesiogiai neapsprendžia santuokinės formos, gi praktiškai už visų reikalingų dokumentų buvimą yra atsakingas santuoką laiminantis kunigas. Jei jis neatkreipė dėmesio į dokumentų trūkumą ir laimino santuoką, reiškia, laikė, kad viskas buvo tvarkoje. Kita vertus, atskiras gyvenamosios vietos parapijos klebono sutikimas reikalingas tik tuomet, jei tai ne Jūsų krikšto parapija. Jeigu besituokianti šalis gyvena toje parapijoje, kurioje buvo pakrikštyta, ir gavo iš klebono krikšto ir laisvo stovio pažymėjimą, toks dokumentas tuo pačiu atstoja ir leidimą tuoktis kitoje parapijoje. Jūsų minimu atveju veikiau reikėtų paieškoti kitos priežasties, dėl ko santuoka galėtų būti skelbiama negaliojančia. Tai, kad nebuvo prieš santuoką pasirūpinta reikiamais dokumentais, gali liudyti apie šalių neatsakingumą ar tinkamo pasiruošimo santuokai trūkumą. Bet kuriuo atveju, geriausiai kalbėtis tiesiogiai. Mūsų tribunolo darbuotojai visuomet yra pasirengę padėti. Sėkmės Jums!

• » Atgal į sąrašą    » Užduokite savo klausimą