|
MAŽOJI
ARIOGALOS ENCIKLOPEDIJA
Vytautas Šulskis
L
LAPKALNIS
Kaimas prie Gynėvės up., Lapkalnio pamiškėj, 11 km nuo Ariogalos, 5 kiemai, 13 gyv. Lapkalnyje gimę partizanai: Valaitis Antanas, Martyno, gim. 1922 Lapkalnyje, ūkin. šeimoje. Pabarčiaus būrio partiz. Žuvo 1944-02-15 LenčiųZambiškio miške mūšyje su enkavėdistais. Lapkalnyje 1907 gimė partizanas Valaitis Mykolas, Martyno, Antano brolis. Partizanas nuo 1944. Legalizavosi. 1949 vengdamas tremties, vėl pasitraukė į mišką. Žuvo 1950-12-28 Guptilčiuose, Pajieslio apyl., vadų pasitarime, enkavėdistų apsupti. Tada žuvo M. Valaitis, Dapkus, A. Mankauskas, V. Štuikys, R. Šukys. Jis stovėjo sargyboje, per vėlai pastebėjo, kad supa rusai. Iš Lapkalnio kilęs partizanas Sibitis Antanas, Vinco, gim. 1912, ūkin. šeimoje. Nepriklausomos Lietuvos karininkas, 1944 m. vadovavo partizanų būriui. Žuvo nenustatytomis aplinkybėmis Grajauskų mūšyje.
LAŠIŠA
Kairysis Dubysos intakas, įteka į Dubysą 16,1 km nuo jos žiočių.
Vardo kilmė iš liet. lašiša (Salmo salar).
LKŽ VII, 170
LAURINAVIČIŪTĖ-GEGŽNIENĖ Antanina
Gimė 1927 m. Ariogalos gimn. mokinė, 1948 m. ištremta iš 7 kl. į Krasnojarską. Dirbo miško paruošos darbus. Grįžo 1958, dirbo statybose ir kt. Gyvena Kėdainiuose.
LAŽAS
Lažas priverstinis baudžiauninko dvare. Į lažą ėjo su savo spragilu, savo šake, savo šluota. Žmonės kalbėjo: Ne lažas, ne vaikas mažas, kur skubi?
Lažas, primokėjimas, priedas, keičiant vienus pinigus į kitus, pvz., popierinius į auksinius ar sidabrinius: iš žmonių šnekos: kiek gavai lažo? Už auksą, keičiant popieriniais, gauta kažkiek lažo.
Lažininkas, kuris eina lažą. Lengvai galėjai atskirti karališkius nuo lažininkų (Putinas).
Lažintis, kirsti, eiti lažybų: pvz.: Lažinkivos, kiek aš turiu saujoj riešutų.
Lažysta baudžiava, iš tautosakos: Mūsų sunki lažysta, dvarysta, kunigysta. Lažystos gadynėj. Lažpinigiai. Vietoj lažo ėjimo mokami pinigai. Iš tautosakos:Jeigu kuris nėjo lažo, tai jis mokėjo lažpinigius, tuo būdu atsipirkdamas nuo lažo.
Iš 1837 m. revizoriaus ataskaitos:
Nors pagal inventorių valstiečiams yra paskirtos vasaros ir žiemos darbo dienos, tačiau ekonomija vartoja jas savavališkai be apskaitos ir be įrašymo į knygeles, kurios turi būti pas valstiečius, bet kurie šių neturi. Negirvų gi kaimo, esančio netoli Ariogalos miestelio, valstiečiai yra ypač perkraunami lažu po penkias dienas į savaitę nuo kiemo: pėsčiųjų po 3 ir su pora arklių arba jaučių po 2 dienas (...), be to, valstiečiai yra verčiami atlikti keliones į Rygą ne nuosaviems palivarko gaminiams vežti, bet žydams.
LAŽINSKAS Vytautas
Šv. kryžiaus Ariogaloje prie šaltinėlio statytojas ir autorius knygelės Pamiršta šventoji medicina (K., 1994, 20 psl.). Knygelėje aprašo kryžiaus pastatymo 1972-11-22 ir 1989 m. atstatymo istoriją. Knygelė, be savo atsiminimų, kompiliacinis kūrinėlis, su liaudiškais atsitikimų aiškinimais, bet parašytas giliai tikinčio žmogaus.
LELIUŠIAI
Kaimas 3 km į šiaurę nuo Ariogalos, prie Paluonio up. Leliušiuose 1 kiemas, 1 gyventojas.
LENČIAI
Lenčių k. yra 9 km. į š. nuo Ariogalos, prie AriogalosPaliepių kelio, dešinėje pusėje. 17 kiemų, 46 gyventojai.
Lenčių miške 1945-02-15 žuvo partizanai:
Baranauskas Edvardas, Juozo, gim. 1923 Juodžiuose, Pernaravos vlsč.;
Butkus Zenonas, Prano, gim. 1921 Kalniškiuose, Pabarčiaus būrio partizanas;
Gvildys Kazys, Igno, gim. 1900 Molupiuose, Čekiškės vlsč., 1944 gyveno Zambiškyje, ūkininko Visockio sodyboje, netoli miške įruošto bunkerio, kur slėpėsi partizanai. Padėjo partizanams kuo galėjo arkliu vežė maistą, vandenį, malkas;
Mažeika Bronius, Kazio, gim. 1912 Šliužiuose, ūkin. šeimoje;
Mažeika Vladas, Kazio, gim. 1919 Šliužiuose, ūkin. šeimoje;
Poška Klemensas, gim. 1924 Ilgižiukuose, Betygalos vlsč., mažažemių šeimoje, sužeistas 1944-12-16 Paliepių Pušynėje, pasitraukė į bunkerį Zambiškio miške, žuvo 1945-02-15 Lenčių-Zambiškio miške apsupties metu;
Gaižauskas Andrius, Apolinaro, gim. 1921 Negirvoje;
Gaižauskas Simas, Apolinaro, gim. 1925 Negirvoje;
Galinauskas Antanas, Antano, gim. 1926 Pagynėvio-Šliužių k.;
Ylius Julius, Vinco, gim. 1923 Pagynėvio k.;
Kiaukė Antanas, Igno, gim. 1916 Pagynėvyje;
Kiaukė Jonas, Igno, gim. 1912 Pagynėvyje;
Mikalauskas Mykolas, gim. 1915 Gudaičiuose, Krakių vlsč., buvo paguldytas Krakėse ant grindinio.
Stašinskas Vaclovas, gim. 1919 Daujotėlių k.;
Beržinskas Jonas, Kazio, gim. 1924 Kalniškiuose, ūkin. šeimoje. Pabarčiaus būrio partizanas;
Volskis Petras, Jono, gim. 1910 Šliužiuose;
Pabarčius Vladas, 1911 Pakarkliuose, Krakių vlsč., karininkas, LLA karys, būrio vadas. 1944-12-16 sumušė rusų įgulos dalinį Paliepių Pušynės miške. Žuvo 1945-02-15 Lenčių-Zambiškio miške mūšyje su enkavedistais. Jo kūnas gulėjo Krakėse ir Josvainiuose su užrašu: Pabarčius banditų vadas.
LESČIAI
Lesčiai 12 km į rytus nuo Ariogalos, į Kauno pusę, prie Žemaičių plento. 1944 m. čia gyveno 200 žmonių, 43 sodybos, šiuo metu 2 kiemai, 3 gyv. Lesčiai tapo tokia maža gyvenvietė, kad jai nebeliko vietos TLE, jau nekalbant apie MLTE. Ir nepriklausomybės laikais jis buvo vadinamas bažnytkaimiu. 7 km pietus nuo Pernaravos, 30 km į vakarus nuo Kėdainių, 36_km nuo Raseinių. Jei ne Žemaičių plentas tikras užkampis. Prie miestelio buvo palivarkas, kaimelis bei viensėdijos.
Lesčiai sena gyvenvietė. Kryžiuočių kelių aprašymuose minimi 1384 m. ir vadinami Leste arba Lesten vardu. Vėliau Lesčiai minimi XVIIXVIII a. Ariogalos valsčiaus aktuose. Lesčių dvaras, kaimas ir vienkiemis XVII_a. priklausė Riomeriams, kurie Lesčius pardavė Edv. Šemberiui, o šis 1897 perleido Jurgiui Rickevičiui. Nepriklausomybės laikais Lesčius valdė Matas ir Martynas Rickevičiai. Rickevičių giminės palikuonių dar Lietuvoje esama.
1789 dvarininkai Riomeriai padovanojo bažnyčiai 20 dešimtinių (ž) žemės (21,85 ha), pastatydino Dievo Apvaizdos medinę bažnyčią ir išlaikė kunigą. Ji buvo Ariogalos filija. Jai paskirtas didokas sodas. Apie Lesčius nemaža kaimų buvo aplenkėję, tą pastebime lankantis senose kapinėse liudija užrašai. Lietuvos laikais kaimai aplietuvėjo, lenkiškai tekalbėjo senesni žmonės, jaunesni jau nemokėjo. Pamaldos buvo atliekamos lietuviškai. 1826 m. jau veikė parapinė m-kla (vysk. Valančiaus įtaka).
Lesčiuos stovėjo prieglauda, kurios pastate veikė paštas, parduotuvė, buvo rengiamos pramogos, vaidinimai. 1929 tame pastate atidaryta pr. m-kla, kurios vedėja ilgą laiką buvo B. Rickevičienė. Vėliau Paaluonio k. įsteigiamas antrasis šios m-klos komplektas A. Jankūno namuose. Netoli Lesčių, Preikapių k. atidaroma dar viena m-kla. Gyvai veikė pavasarininkai, jaunųjų ūkininkų būrelis, garsėjo bažnytinis choras vargonininkų Adomaičio ir J. Rimkaus vadovaujami. Lesčiuose ilgą laiką klebonavo J. Underis, net 30 m., mirė 1953. Užėjus rusams, kleboniją, ūkinius pastatus, špitolę (bažnytinių tarnautojų butai) atėmė, atidavė kolūkiui. Klebonas glaudėsi pas ūkininkus. Mokykla buvo iškelta į Preikapių k.
LESČIŲ BAŽNYČIA
Bažnyčia stovi atokiau nuo gyvenvietės, ant kalvos. Bažnyčios šone senos kapinės. Ji laudies architektūros formų, stačiakampio plano, su siaura apside, šonine zakristija ir bokšteliu ant kraigo. Šventoriaus tvora žema, mūrinė. Jame stovi medinė varpinė ir senos kapinės. Kadangi bažnyčia turėjo gerą chorą, tai per šv. Ignaco (liepos 31 d.) susirinkdavo daug žmonių. Parapijos valdytoju 1956-1961 m. buvo Sibiro tremtinys kun. Antanas Ylius. Jo rūpesčiu bažnyčia suremontuota: sienos iš lauko apkaltos lentomis, uždengtas naujas stogas, viduje pastatyta suolų, suremontuota varpinė. Savo laiku ji buvo Ariogalos, paskui Pernaravos filija. Kai ji buvo pakelta į parapiją, jungė 18 gyvenviečių su 1300 parapijiečių. Priklausė Veliuonos dekanatui.
Šiuo metu bažnyčia neturi kunigo, aptarnauja Ariogalos kunigas, sekmadieniais atlaikydamas šv. Mišias. Pradžioje Lesčių parapijai priklausė Duogių, Jučių, Leščiukų, Paaluonio, Vincentavos, Lesčių, Preikapių k. Tai pats didžiausias kaimas, turėjęs 43 sodybas ir apie 200 gyventojų. Per Preikapių kaimą eina Nevėžio takoskyra. Molėtas kalnagūbris eina nuo Krakių iki Seredžiaus. Preikapių kalneliuose randama senų kapų. Preikapių k. gimė poetas Jonas Minelga (ž), gyvenantis JAV.
Lesčių bažnyčioje yra išlikę pažymėtinų religinio meno bei kulto dalykų: paveikslas Marija karalienė (XVIII a.), Jėzaus Nukryžiuotojo medinės skulptūros (XIX a.). Nepriklausomybės laikais prie bažnyčios gyveno klebonas su zakristijonu ir kitais bažnyčios patarnautojais. Okupacijos laikais klebonijon buvo įleisti keli gyventojai. Paskui namas degė, niekas neremontavo. Anuo metu Lesčių gyventojai užsisakydavo Mūsų laikraštį, Ūkininką, Pavasarį (mat buvo daug pavasarininkų).
LESČIUOSE ŽUVĘ PARTIZANAI
Lesčių apylinkėje, Preikapių k. pas ūkininką Bagdoną, ruošiantis švęsti Kūčias, 1947-12-24 žuvo partizanai:
Prelgauskas Antanas-Laivelis, gim. 1924 (1913) Julinavoje (Montegaičiuose), Čekiškės vlsč., partizanas nuo 1944;
Puidokas Justinas, Igno, gim. 1924 Lesčiuose;
Sabaliauskas Ignas, gim. 1927 Molupiuose, Čekiškės vlsč.,
Bagdonaitė Kazimiera, Kazio, gim. 1930 Preikapiuose.
LIEPYNAI
Liepynų k. Verėduvos apyl., tarp Didžiulių ir Verėduvos, prie autostrados, 3 kiemai, 4 gyv.
LITERATAS
Jaunasis literatas, dvisavaitinis literatūros ir kalbos žurnalas, ėjęs Ariogalos vidurinėje 1950 m., kaina 50 kp., rankraščio teisėmis. Ranka rašytas, kaip rašo, talpindavo kalbos dalykėlius, savo kūrybos eil., galvosūkius, publ. straipsn. Redagavo K. Jasaitis, redkolegija: B. Kemzūra, J. Mikalauskaitė, J. Jurgaitytė, Pečiulytė.
LUKNĖ
Kairysis Dubysos intakas, įtekąs į Dubysą 54,8 km nuo jos žiočių. Jos intakai: Sandrava, Srautas. Upelio vardas sietinas su liet. luknas kurio ragai eina į šalis, lukniuoti liumpėti, būti klampiam (LKŽ VII 678). Šaknies lukn- bendresnė reikšmė, matyt, buvo lenkti, linkti.
|