|
MAŽOJI
ARIOGALOS ENCIKLOPEDIJA
Vytautas Šulskis
D
DABAŠINSKAI
Išnykęs kaimas.
DABKEVIČIUS Pranciškus
Filosofijos magistras. Gimė Ariogalos parapijoje. Apie 1790 m. mokėsi pirmiausia pas pijorus Raseiniuose, paskui Vilniaus univ. Kelerius metus buvo mokytoju Minsko gimn. ir laikė vyrų pensionatą Vilniuje. Įvairiuose laikraščiuose išspausdino daug savo poezijos kūrinių, kurie rodo jo neeilinį talentą. Parašė taip pat veikalą Apie auklėjimą (O wychowaniu), kuris ligi šiol dar tebėra rankraštyje, ir išvertė Šilerio draminę poemą Valenšteinas.
Iš L. Jucevičiaus Mokyti žemaičiai, V. 1975, 48 psl.
DAILĖS PAMINKLAI BAŽNYČIOSE
Koplytstulpis Butkiškės bažn. šventoriuje su ornamentuotu kryželiu, šv. Kazimiero skulptūra, XIX a., medis, geležis.
Stacijos, dail. Michalina Cieškovič ir Florijonas Burdanovskis, aliejus, drobė, Butkiškės bažn.
Pav. Šventoji šeima, XIX a., aliejus, drobė, Butkiškės bažn.
Pav. Marija su aptaisu, XIX a., aliejus, drobė, Butkiškės bažn.
Trimituojančių angelų skulptūros (2), XIX a., medis, Butkiškės bažnyčia.
Skulpt. Nukryžiuotasis XIX a., medis, Butkiškės bažnyčia.
Koplytėlė Butkiškės bažn. šventoriuje, prie medžio, su ornamentuotu kryželiu ir šv. Izidoriaus skulptūra, XIX a. I pusė, medis, geležis.
Koplytėlė su ornamentuotu kryželiu ir Nazariečio skulptūra. XX a., mūras, medis, geležis, Butkiškės bažn. šventoriuje.
Koplytėlė prie medžio su ornamentuotu kryželiu ir Nukryžiuotojo skulpt. grupe, XX a. pr., medis, geležis, Ariogalos apyl. Padubysio k.
DAINA
Daina iš Ariogalos apyl. apie kunigėlį, netekusį karelių ir pilelės. J. Juškos paskelbta 1867 m.
Ko tujei, kunigėli, sudaičio,
Sudaičio, sudaučiutėle?
Miegą bemiegančiam
Iškirto karelius,
Išpylė pilelę.
Katro tau, kunigėli,
Daugiau pagailėjo?
Ne taip gaila man pilelės,
Kaip man gaila karelių:
Aš pilelę supilsiu
Dvejais, trejais meteliais,
O karelių nebužauginsiu
Nė dešimt metelių.
DARBUTŲ, ARBA BIELSKIO, DVARAS
Ant aukšto kranto kyšulio, sudaryto Dubysos ir Kirkšnovės upių santakos, ties AriogalosBetygalos vieškeliu, pamatome gražų piliakalnį, paprastai vadinamą Darbutų, arba Bielskio kalnu. Piliakalnį sudaro kyšulio dalis, nuo kalno lygumos atskirta grioviu ir pylimu. Didesnė piliakalnio dalis jau nugriuvusi, o likusioji apie 60 m ilgio ir 14 m pločio. Nuo piliakalnio puikūs reginiai į Dubysos slėnį. Be pylimo ir griovio, skiriančio piliakalnį nuo lauko, tose piliakalnio vietose, kur šlaitai yra nuolaidūs, dar matyti pylimų vietų, taip pat jų matyti ir ties piliakalnio pamatu Dubysos slėnyje. Iš viso ko matyti, jog tai buvo stipri senovės lietuvių pilis prieš kryžiuočius.
Piliakalnį 1886 m. pirmą kartą tyrinėjo T. Daugirdas. Jis surado keletą akmeninių grįstų plokštumų ir šiek tiek senoviškų daiktų.
1911 m. T. Daugirdas su Kšivickiu vėl kasinėjo piliakalnį. Jie nustatė, kad piliakalnis žiloje senovėje buvo tik šiaip sustiprinta gyvenamoji vieta. Iš tų laikų rasta įvairių senienų: šukių, pelenų, anglių, perskeltų gyvulių ir žvėrių kaulų, įvairių akmeninių padarų ir kt. Vėliau, XIIIXIV a., piliakalnis buvo paverstas gynimosi tvirtove, iš tų laikų piliakalnio tyrinėtojai rado įvairių bronzinių daiktų, sagčių, geležinių padarų ir kt. Darbutuose buvo rasta senoviškųjų lietuviškų pinigų muštinių, t. y. tam tikrų sidabrinių lazdelių su įkirtimais.
Spėjama, kad XIX a. vid. šiame kalne palaidotas Paturkšlio dvaro savininkas Ignacas Bielskis. Pačios laidotuvės buvusios neįprastos. Prašęs palaidoti naktį. Vežę karstą keturi juodi žirgai, kurie kažko pasibaidę, apnešė karstą kelis kartus apie dvarą. Perkūnas trenkęs į dvarą, ir šis su visais gyventojais ir turtais prasmegęs kalne. Išeinančios mergaitės, jo dukterys, laukiančios, kas nuims nuo jų prakeiksmą.
DARGUPIS
Gynėvės deš. intakas, 5 km ilgio, teka iš Negirvos k. į pietryčius, kerta AriogalosJosvainių kelią ties Padargupių k. ir ties Pagynėvio k. įteka į Gynėvę 6,5 km nuo jos žiočių.
Vardas kildintas iš liet. dargus darganotas, bjaurus, nemalonus, negražus, šlykštus (LKŽ II, 285), dargana bjaurus, lietingas ir šaltas, su šlapdriba oras (ten pat, 282). Nuo upelio ir Padargupių k. pavadinimas. Dabar to upelio mažai ir likę, didelė dalis nudrenuota paversta grioviu, kai kur panaikinta vaga.
DAUGELIŠKIAI
Daugeliškių k. yra į r. nuo Ariogalos, 9 km, tarp Žem. plento ir autostrados, 2 sodybos, 4 gyv.
DAUGELIŠKIŲ MIŠKAS
Daugeliškių miškas 5 km į rytus nuo Ariogalos, tarp Daugeliškių ir Lesčių k., prie Gynėvės užtvankos. Eglynas su ąžuolų, skroblų ir drebulių priemaiša. Bonitetas III. Dirvožemis molio.
DAUGELIŠKIŲ MIŠKE ŽUVĘ PARTIZANAI
Tauro ir Dainavos apygarda.
1950 m. liepos 22 d. rytą Kauno garnizonas apsupo bunkerį, esantį šiame miške. Bunkerio nežinantis negalėjo atidaryti. Išdavė ryšininkė iš Kauno Marytė Pranevičiūtė Jurga, Jurgiukas.
Žuvo :
1. Leonas Grigonis, gim. 1905, LLKS gen. štabo viršininkas (Kalnius, Žvainys, Užpalis), mokytojas nuo Rokiškio.
2. Meškauskas Aleksas (Alytis, Paulius, Montė), gim. 1922, ūkininkas nuo Krakių.
3. Tomkus Juozas, gim. 1924 (Šarūnas, Gabrys).
4. Kuzmickas Vytautas, gim. 1930, iš Duogių k. partizanas nuo 1949 (Sakalas).
5. Banga, pavardė nežinoma.
A. Meškausko giminių rūpesčiu ties bunkeriu pastatytas kryžius.
Anksčiau šiame miške yra žuvę:
Daugėla Antanas, Vinco, gim. 1915 Kilovoje, Čekiškės vlsč. LLA karys. Nepriklausomos Lietuvos kariuomenės puskarininkis. Partiz. nuo 1944. Būrio vadas, žuvo 1945-07-27, apsupo enkavedistai. Žuvo dar trys draugai.
DAUGIRDAI
Daugirdų k. (anksčiau Plembarkas), 3_km nuo Ariogalos į Raseinių pusę, Verėduvos apyl. 2 sodybos, 2 gyventojai.
1976 m. Lietuvoje tokiu pavadinimu buvo 9 kaimai.
Daugirduose rasta akmeninių kirvukų, naujojo žalvario a. žalvarinis ietgalis ir kasinėtas naujojo geležies a. kapinynas.
DAUGIRDAVA
Kaimas 8 km nuo Ariogalos, Girkalnio vlsč.
DAUGIRDAS Kostas
Gimė 1855, mirė 1928. Baigė Vilniaus gimn., Daugpilyje raitelių m-klą, Pulavų ž. ū. m-klą. Nuo 1878 m. dragūnų pulko karininkas Raseiniuose. Vedė Aliną Pilsudskaitę (Juozo Pilsudskio, Lenkijos prezidento pusseserę) ir pasitraukė iš tarnybos štabrotmistro laipsniu, ūkininkavo Pagojo dvare. Platino knygas ir laikraščius. Susektas išsikėlė į Liepoją, paskui buvo Kalūgos glžk. kontrolierius. 1919 m. Kaune buvo Valstybinės kontrolės valdytoju. Gavęs pensiją ir 2,5 ha žemės Pernaravoje, vertėsi ūkiu. Bendradarbiavo Lietuvyje, 1924 rūpinosi Lietuvių tautininkų sąjungos įsteigimu.
DAUGIRDAS Tadas
Gimė 1852, mirė 1919. Dailininkas, kraštotyrininkas, archeologas. Pasimokęs namie (Plemberge), įstojo į Vilniaus realinę gimn., paskui mokėsi V. Trutnevo piešimo m-kloje, Peterburgo, Miuncheno dailės akad. 1877 Varšuvoje atidarė savo studiją. Svarbiausi jo paveikslai: Naktį ir rytmetį, Rudens orė, Auštant, Pūga, Prie šventojo šaltinio, Prie Dubysos, Dubysa (vasarą) ir kt. Išdekoravo Maironio kambario lubas. Bendradarbiavo Varpe (Kokiu būdu buvo išgręžiamos skylės taip vadinamose Perkūno Kulkose). Kasinėjo kapinynus, kitus archeologinius paminklus. 1883 vedęs Kaz. Kaributaitę-Daškevičiūtę, iš Varšuvos persikėlė į Plembergą ir ūkininkavo. 1907 Kauno muziejaus konservatorius, 1909 jo direktorius. Kaune gyvendamas vertė iš lenkų k., režisavo S. Kymantaitės-Čiurlionienės Jaunikius, pats rašė (Girkalnio užgavėnės, Tėtė pakliuvo ir kt.). 1917 kartu su Basanavičium, A. Žmuidzinavičium dalyvavo komisijoje Lietuvos vėliavai nustatyti, rengė Vyčio projektus, piešė Lietuvos miestų herbus, sukūrė Kauno istorijos muziejaus, kai kurių bažnyčių vitražų, teatro dekoracijų, parašė straipsnių dailės, istorijos klausimais.
DAUGIRDĖNAI
Daugirdėnų k. yra 6,5 km nuo Ariogalos į š. v., už Dubysos, 3 sod., 3 gyventojai.
DAUGIRDŲ KOPLYČIA
Daugirdų koplyčia Antrojo pasaulinio karo metu degė. T. Daugirdo ir kitų palaikus pavyko išgelbėti. T. Daugirdo kapas buvo supiltas šalia koplytėlės. Ilgą laiką koplytėlė buvo apleista, netvarkoma, nyko. 1980 Daugirdų palaikai buvo vėl perkelti į koplyčią, prikalta memorialinė lenta. 1990 koplyčia suremontuota.
DAUKŠEVIČIUS Valdas
Valdas Daukševičius gimė 1955-08-11 Simne, Alytaus r. Ariogaloje gyvena nuo 1988 m. Be kasdieniškų darbų jis myli gamtą ir nori ją dažnai išvysti paukščio akimis. Anksčiau jis domėjosi skraidyklėmis, priklausė Kauno, vėliau Raudondvario skraidyklių klubams. Po to pamėgo skraidymą karšto oro balionais. Dabar jis turi nuosavą, Anglijoje pagamintą oro balioną LY OCL. Jis pagamintas iš sustiprinto, armuoto nailono. Medžiaga lengva ir labai tvirta. Kupolo tūris 3400 m³, aukštis apie 25 m, keliamoji galia 510 kg, gali kelti keturis keleivius ir pilotą. Oro balionas sveria apie 120 kg. V. Daukševičius jau šešis metus dalyvauja pramoginiuose bei sportiniuose renginiuose.
Kiekvienam skrendančiam pirmą kartą V. Daukševičius leidžia pasijusti tikru oreiviu. Nusileidus reikia suvynioti oro balioną, padėti sutvarkyti įrangą. Visi, ištvėrę pirmąjį skrydį, pakrikštijami ir gauna krikšto raštą.
DAUJOTAI
Daujotų k. nuo Ariogalos 15 km į š., 7 sod., 19 gyv.
DAUJOTĖLIAI
Daujotėlių k. 5 sod., 8 gyv. Daujotėlių k. 1919 m. gimė partizanas Vincas Stašinskas, žuvo Lenčių miške 1945.
DAUGUPIS
Daugupis (tariamas Daugupy~s, kirtis gale) Gynėvės deš. intakas, 3,4 km ilgio. Teka Algimantų (Čėkuvos) k. laukais, pro Žąsinų k. pietryč. lin., kerta AriogalosJosvainių vieškelį ir ties Pagynėvio k. įteka į Gynėvę 6,2 km nuo jos žiočių. Numelioravus laukus, Daugupis labai sumažėjo, pastebimas geriau tik nuo AriogalosJosvainių vieškelio. Daugupis dar vadinamas Daukšupiu.
DEGLĖ
Dešinysis Dubysos intakas, 4,5 km ilgio. Prasideda ties Padeglių k. Padubysio apyl. Vardas kildinamas nuo pievos vardo, pelkės (dėl jo plg. dėglė gili, klampi vieta pelkėje (LKŽ II, 366).
Teka į pietus pro Bazilionių (Padubysio) k., keičia linkmę į pietryčius ir ties Beirariškio k. įteka į Dubysą 117,8 km nuo jos žiočių. Turi du bendravardžius intakus. Deglės baseine yra Gėluvos ežeras. kartais Deglė klaidingai vadinama Egle.
DEŠIMTINĖ
1. Dešimtinė duoklė bažnyčiai, 10-oji dalis ūkiškų pajamų. Dešimtinę sutinkame jau Sen. Testamente (Moz. 24, 20, 28, 28), Nauj. Testamente (Mat 23, 23, Lul 11, 42,). Pirmieji krikščionys dešimtinės nereikalavo, duodavo kaip dovaną. Nuo 801 d. jau privaloma. Karolis Didysis dešimtinę suskirstė į 3 dalis: bažnyčiai, beturčiams ir kunigams išlaikyti. Rusijoj dešimtinę įvedė Vladimiras XXI a. Dešimtinę panaikino 1789 Prancūzijoje. Popiežius Inocentas IV 1253 lietuviams neskyrė dešimtinės mokesčio, bijodamas atbaidyti nuo krikščionybės. Įsteigus Vilniaus ir Žemaičių vyskupijas, įvesta rinkliava Kalėdoms (iš čia kalėdojimai) Dvarininkai užrašydavo dešimtinę bažnyčiai išlaikyti. 18641866 rusai uždraudė dešimtinę. Katalikuose kalėdojimas išliko iki šių dienų, tik gavo kitą paskirtį kunigai aplanko savo parapijiečius.
2. Dešimtinė rusų ploto matas lygus 1,092 ha. Rusai nuo 1757 plotą matavo kvadratiniais sieksniais. 2400 kv. sieksnių lygu 80×30 ar 60×40. Buvo dar vadinamoji ūkiškoji dešimtinė 3200 kv. sieksnių (80×40), apskritoji (60×40), šimtinė (100×100). Lietuvoje tokiais matais matavo iki nepriklausomybės paskelbimo. Lietuva ploto matais įsivedė hektarą ir arą.
Sieksnis 2,13 m. Sieksniu vadinamas ir A formos medinukais sukaltas matas, kuriuo brigadininkai atmatuodavo kolūkiečiui priklausančius arus (60 arų).
DIDŽIULIAI
Didžiulių k. yra 5 km į šiaurės vakarus nuo Ariogalos, prie plento AriogalaRaseiniai. 118 sod., 297 gyv. 1945 areštuotas Juodaitis Kazimieras, gim. 1916 Didžiuliuose. Bežemis. Žuvo Karagandoje.
DIGRYS Domas, Mato
Gimė 1907-08-07 Petrapilyje. Baigęs gimn., įstojo į Kauno Aukštosios m-klos mechanikos skyrių. 1931 baigė karo mokslus ir užsitarnavo leitenanto laipsnį. 1938 studijavo Eccole dApplicatio dArtilerie a Fontainebleau Pracūzijoje. Grįžus skiriamas į Ginklavimosi valdybą. 1938 komandiruojamas į Čekoslovakiją. 1939 suteikiamas kapitono laipsnis. 1940 gimė duktė. Mirė neteisingai gydyta. 1941 ištremtas. Karo metu tarnavo Tarybinėje Armijoje, dirbo Leningrade karinėj gamykloj vyr. technologu. 1947 grįžo į Lietuvą. Žmona buvo likusi Lietuvoje. Grįžus buvo sunku įsidarbinti. Žmona, gyvendama Latvijoje, buvo pažįstama su J. Paleckio šeima. Tai, vyrui grįžus, nuvažiavo į Vilnių pas Paleckį. Šis užtikrino, kad vyras gaus darbo. Iš pradžių vietiniai dar trukdė, bet, gavę Paleckio raštą, atlyžo. Dėstė matematiką Ariogalos gimn. Paskutinė darbovietė gelžbetonio g-kla. Išėjęs į pensiją augino gėles. Ariogalos m., Vytauto g. 147 turėjo pasistatęs medinį namą. Dabar, jam mirus, namas nugriautas. Mirė 2000 m.
Digrys Vytautas
Gimė 1909 Bažavalės k. Karo aviacijos II skyriaus viršininkas, kapitonas, apdovanotas Plieno Sparnų garbės ženklu. 1940 m. sovietams likvidavus Lietuvos kariuomenę ir Karo aviaciją, gyveno ir dirbo tėvų ūkyje. LLA karys. Suimtas 1945.
Digrytė-Godvaišienė Danutė
Gimė 1930. Ariogalos gimn. mokinė, ištremta 1949 m. į Jakutsko sr. Dirbo miške, smarkiai nušalo rankas ir kojas. Nusilpusią perkėlė dirbti buhaltere. Grįžo 1958, ištekėjo už Balio Godvaišos, laukusio sugrįžtančios. Vėliau dirbo Vilniuje buhaltere. Išėjusi į pensiją sunkiai sirgo atsiliepė nušalimai Sibire. Mirė 2003. Vyras Balys kelių matematikos vadovėlių autorius.
DYKRA
Dykra dykynė, plynė. V. Almonaitis rašo, kad vokiečių mokslininkai G. ir H. Mortensenai dykros ribą 1400 m. vedė šitaip: Dubysos upe iki Ariogalos, po to beveik tiesia linija (atitinkančia naujojo Žemaičių plento kryptį) iki Jūros intako Aitros žemupio (prie Tverų). Visą Ventos aukštupį, t. p. didžiulę teritoriją tarp Dubysos ir Nevėžio (dabar Radviliškio r.) Mortensenai paskyrė dykrai. Žmonėse dar ir taip sakoma: Baužiškė tikra dykra: nei ten žmogaus, nei gyvulio sutiksi, tik gyvačių gali rasti. Vietoje buvusių dykrų ir pievų pradėjo įsigalėti miškai.
H. Mortense: Litauen. Grundzuge einer Landeskunde,
Gotingen 1926
Draustinė
Kaimas apie 10 km nuo Ariogalos į Juodaičių pusę (nuo Juodaičių kelio apie 1,5 km). 13 sodybų, 29 gyventojai.
Dobkevičienė-Rupainytė Irena
Gimė 1929. Poetės B. Rupainienės duktė, vienintelė išlikusi ištrėmus tėvus. Baigė VPI, mokytojavo Ariogalos, Pernaravos, Pramedžiavos, Panevėžio m-klose.
DRATVUO
Dratvuo, Dratvinys, Dratvinis, Dretvinis Dubysos dešinysis intakas, 11 km ilgio. Prasideda Liolių m. ir teka į pietryčius pro Drupiškės, Flerijoniškės, Gadratvinių, Girinaičių, Krantagūros kaimus. Ties Lyduvėnais įteka į Dubysą 78,4 km nuo jos žiočių. Teka 40 m gilumo slėniu. Kritimas apie 60 m. Dešinysis intakas Kuprė, 4,3 km ilgio, kiti intakai bevardžiai. Baseino plotas 53 km2.
Vardas nėra visai aiškus. Spėjama, kad gali būti siejamas su dratas viela (vok. kilmės). Kuprės vardo kilmė aiški nuo žodžio kupra upės išlinkimas.
DUBYSA
Dešinysis Nemuno intakas, 143,3 km ilgio. Baseino plotas 2033 kv. km. Dubysa prasideda Genupio vardu Leporų k. pievose. Ties Ruzgių k. Genupis įteka į Balniaus (Raizgių) ež., iš kurio ištekėjęs vadinamas Dubysa. Įteka ties Seredžium į Nemuną 167,3 km nuo žiočių. Slėnis 300500 m pl., šlaitai 40 m aukščio, statūs, ypač ties Ariogala.
Aukštupio vaga siaura ir labai vingiuota. Prie Bubių Dubysa patenka į Kurtuvėnų slėnį. DubysosVentos kanalas vietomis eina Dubysa. Vidurupio vagos plotis 2030 m, žemupio 4060 m. Dubysa turi 44 intakus. Didesni: Šiaušė, Gryžuva, Lapišė, Luknė, Kirkšnovė, Gynėvė, Lazduona, dešinieji Lukojus, Kražantė. Vid. nuolydis 70 cm/km. Srovės greitis 0,10,3 m/s. Debitas ties žiotimis: min. 4, vid. 13,4, maks. 100150 m3/sek.
Dubysą maitina lietaus ir tirpsmo vanduo, todėl jos lygis svyruoja.
Vardas sietinas su liet. dubti darytis dubiam, riestis įdubai, linkti, klimpti, smugti, grimzti (LKŽ II, 285), įdubęs, įduobtas, gilus (t. p. 789), dubė, įdubimas, slėnys (t. p. 789). Šiuo vardu upelių yra netoli Rozalimo (Radviliškio r.) ir prie Pasvalio, ten yra Padubysio dv. Dubysa prie Rozalimo 10,5 km, Dubysėlė 1 km.
DUBYSOS VARDO KILMĖ
Padavimas. Apie Bubius, iš kurių apylinkių išteka Dubysa, senovėje laikęsi du biesai (velniai), kurie buvo įjunkę jodinėti į naktigonius išleidžiamais arkliais. Išaušus rytui, žemaičiai rasdavę arklius ne tik nepailsėjusius, bet labai nuvargusius, velnių nujodinėtus. Supratę, kas įvyko, keikdamiesi šaukdavę, kad tai padarę du biesai. Mat žemaičiai vidukliečiai ie verčia į y: pienas pyns ir pan.
DUBYSOS INTAKAI
Atstumas nuo žiočių (km) |
Krantai |
Intakas |
140.5 |
k |
Skriaudupis |
138,0 |
d |
Zielupis |
134,0 |
d |
Spalvė |
130,0 |
d |
Kurtuva |
124,8 |
k |
Tilžė |
123,8 |
k |
Sietupis |
119,0 |
k |
Deglė |
117,0 |
d |
Lendrupis |
116,0 |
d |
Vindupis |
114,2 |
d |
Gegužiukas |
111,4 |
d |
Šventupis |
106,3 |
d |
Lukojus |
104,1 |
k |
Šiaušė |
102,3 |
d |
Kražantė |
101,0 |
d |
Tetupis |
200,0 |
k |
Gerupis |
96,9 |
d |
Miedus |
93,3 |
k |
Lokysta |
92,9 |
k |
Gryžuva |
91,4 |
d |
Saldus |
88,9 |
d |
Laukupis |
83,4 |
d |
Ikupas |
82,2 |
k |
Didravis |
76,6 |
k |
Dratvinys |
73,8 |
d |
Lutupis |
73,0 |
d |
Daukšupis |
72,6 |
k |
Lapiša |
72,5 |
k |
Vėžupis |
71,1 |
k |
Žizdrė |
66,4 |
k |
Pražuva |
65,2 |
k |
Salytė |
62,0 |
k |
Liolinga |
61,4 |
k |
Kurantas |
54,8 |
k |
Luknė |
54,4 |
k |
Tvarkantė |
52,2 |
d |
Alkupis |
51,2 |
d |
Gužutupis |
50,7 |
d |
Dubių upelis |
48,8 |
k |
Mūkė |
47,8 |
d |
Šventravis |
46,2 |
k |
Vieviršė |
45,1 |
k |
Vaškupis |
42,6 |
d |
Vaškutė |
41,6 |
k |
Žvyrinčius |
40,9 |
d |
Šventupis |
38,1 |
d |
Šakumas |
36,5 |
d |
Platupis |
35,9 |
k |
Upytė |
34,4 |
d |
Mikodravis |
33,9 |
k |
Turkšlė |
32,3 |
k |
Kirkšnovė |
29,5 |
k |
Palonas |
28,4 |
k |
Taurupys |
18,4 |
k |
Gynėvė |
16,6 |
d |
Skystūnas |
16,1 |
k |
Lašiša |
15,6 |
k |
Jurgravis |
14,7 |
d |
Uosenta |
12,3 |
d |
Ąžuolupis |
11,6 |
d |
Žvyrupis |
10,6 |
d |
Ožkupis |
2,0 |
k |
Lazduona |
Dubysos slėnyje tik Lyduvėnų miestelis, kiti išsikėlę į šlaitus ar lygumą.
DUBYSOS BASEINO PLOTO AUGIMAS (km2)
Km nuo žiočių |
Intakas |
D.bas. pl. ligi intako |
Int. bas. pl. |
D.bas. pl. su intaku |
134,0 |
Spalvė |
14,0 |
17,5 |
58,5 |
130,0 |
Kurtuva |
60,4 |
70,6 |
131,0 |
124,8 |
Tilžė |
143,8 |
21,4 |
165,2 |
111,4 |
Šventupis |
215,9 |
39,5 |
255,4 |
106,3 |
Lukojus |
265,7 |
31,6 |
296,3 |
104,1 |
Šiaušė |
299,1 |
155,0 |
454,1 |
102,3 |
Kražantė |
455,1 |
376,3 |
831,4 |
96,9 |
Miedus |
941,6 |
16,0 |
857,6 |
92,9 |
Gryžuva |
867,0 |
192,9 |
1059,9 |
91,4 |
Saldus |
1060,7 |
18,4 |
1079,1 |
76,6 |
Dratvinė |
1112,9 |
54,0 |
1166,9 |
72,6 |
Lapiša |
1184,6 |
91,1 |
1275,7 |
40,9 |
Šventupis |
1611,6 |
18,0 |
1629,9 |
32,3 |
Kirkšnovė |
1658,5 |
104,4 |
1760,9 |
28,4 |
Taurupys |
1784,8 |
17,8 |
1802,6 |
18,4 |
Gynėvė |
1826,0 |
115,7 |
115,7 |
16,1 |
Lašiša |
1951,2 |
15,1 |
1966,3 |
2,0 |
Lazdona |
2008,3 |
61,5 |
2069,8 |
0,0 |
Ligi žiočių |
2071,7 |
|
|
DUBYSOS KRITIMAS ATSKIRUOSE RUOŽUOSE
Atstumas iki žiočių |
Ruožo ilgis |
Altitudė,m |
Kritimas,m |
Vid.Kritimas,cm/km |
Versmės 149,3 |
19,7 |
132,52 |
31,86 |
161,6 |
Bubiai 129,6 |
27,4 |
100,66 |
21,26 |
77,7 |
Ž. Padub. 102,2 |
26,0 |
79,40 |
79,40 |
55,4 |
Lyduvėnai 76,2 |
50,5 |
65,0 |
30,26 |
60,0 |
Žiotys 0,0 |
|
15,12 |
|
|
Visa Dubysa |
149,3 |
|
117,40 |
78,7 |
Didėjančio kritimo ruožas žemupy atitinka skirtingą jos linkmę ir pabrėžia tolimesnės erozijos tendenciją. Dubysos kritimo dalį sunaudodavo malūnai, kurių anksčiau būta apie 20, Nepriklausomybės laikais 16, dabar malūnų vos keli.
BUVĘ PRIEŠ KARĄ PRIE DUBYSOS MALŪNAI
Malūnas |
Atstumas km nuo žiočių |
1. Bubių |
129,5 |
2. Mirskiškių |
127,6 |
3. Bernotų |
122,2 |
4. Dengtilčių |
118,5 |
5. Burkšių |
116,0 |
6. Darbučių |
108,0 |
7. Žem. Padubysio |
101,8 |
8. Zakeliškių |
82,3 |
9. Kušeliškių |
68,2 |
10. Bralinskų |
60,7 |
11. Novininkų |
53,4 |
12. Maslauskiškių |
48,5 |
13. Plembergo |
29,2 |
14. Kvanto |
26,0 |
15. Kiluvos |
10,7 |
16. Padubysio |
4,9 |
Visų malūnų užtvankos drauge kėlė vandenį apie 25 m. Tuo būdu naudojama tik ¼ kritimo. Po karo malūnų girnas suko elektra, kai kurie nuseno, kai kurie (Kvanto) vokiečių buvo susprogdinti.
Apie Maslauskiškės malūną Betygalos žemėje taip rašoma: Ponia Erna (Bodendorf) be Lietuvos gyventi negalėjo. Pardavė savo gražų namą Liubeke ir atvyko į Maslauskiškes. Čia pasistatė namą su mansarda. Suremontavo istorijostechnikos paminklą malūną. (147 psl.). O apie Novininkų malūną taip parašyta: Navininkuose buvo vandens malūnas, tačiau II pasaulinio karo metais susprogdintas. (148 psl.).
Plembergo malūno po gaisro dalį nugriovė, dalį atstatė, bet jau mažai kas primena, kad čia ne tik maldavę, bet ir Ariogalos m. teikdavęs šviesą. Šviesa buvo silpnutė, bet apšviesdavo butus ir miestelį.
DUBYSOS NUOLYDIS
Dubysos nuolydis nemažas. Per 140,5_km, nuo Raizgių ežero iki Seredžiaus upė nukrinta 98 m. Jos vidutinis nuolydis toje dalyje yra 70 cm/km, o nuo pat ištakos 78 cm/km.
DUBYSOS TYRINĖTOJAI
Dubysos tyrinėjimai pradėti 1796 (de Vitte), 1823 (Rokosovskij), 19011902 (Belickij), 1903 (Šistovskij, 1913 (Beliovin), 1936 (prof. S. Kolupaila ir K. Pakštas). 1903 atlikti Dubysos geologiniai tyrinėjimai (K. Viskantas).
DUBYSOSVENTOS KANALAS
Jungia Dubysą ir Ventos aukštupius. Ilgis 15 km. Su Dubysa jungiasi prie Bubių (Šiaulių r.), su Venta prie Tolučių (Kelmės r.). Į DubysosVentos kanalą įjungtas Kurtuvos žemupys, o jos aukštupys virto kanalo deš. intaku. Vietomis į kanalą įjungta Dubysos vaga. Tarp Bubių ir Padvarninkų (Kelmės r.) šalia Dubysos iškastas perkasas, nes Dubysa šiame ruože netinka laivybai. DubysosVentos kanalas pradėtas kasti 1825 m. Norėta Nemuno baseiną jungti su Baltijos jūra, nes Nemuno žiotys buvo valdomos Prūsijos. Buvo statoma 20 šliuzų. Statyba nutrūko per 1831 m. sukilimą. XX a. nutraukti darbai buvo atnaujinti, bet Pirmasis pasaulinis karas vėl nutraukė. Šiandien DubysosVentos kanalas praktinės reikšmės neturi. DubysosVentos kanalas įeina į Kurtuvėnų landšaftinį draustinį.
DubysosVentos kanalas žmonių pasakojimuose
Baudžiavos laikais ponai norėjo Dubysa laivais plaukioti. Buvo planas Dubysą sujungti su Venta. Sušaukė agentus. Kasė kapanicą (kanalą). Ta kapanica yra netoli Korsako, po Valio, Borisos kolionija (sodyba). Apie Bareckius. Kapanica buvo laivams stovėti. Kapanicos dugną išgrindė. Pavaikščiok padubysiais, tą kapanicą pats gali rasti.
A. Buivydienė, Žąsinų k., 1967, užrašė V. Š.
DUBYSOS PILIS
Dubysos pilis, kryžiuočių pilis, pastatyta 14061407 m. Dubysos ir Nemuno santakoje. Manoma, stovėjusi dab. Seredžiuje, prie žiočių, esančioje piliavietėje (vadinamoje Palocėliu) arba kiek toliau į vakarus. Pilyje buvo įsikūręs ordino vaitas (vogtas) M. Kiuchmeisteris, siekęs įsitvirtinti Žemaitijoje. 1409 m. rugpjūtį sukilę žemaičiai Dubysos pilį sunaikino.
DUBYSOS SUTARTIS
Dubysos sutartis buvo Lietuvos D. K. Jogailos ir jo brolio Skirgailos 1382 m. sutartis su kryžiuočių ordinu Dubysos žiočių saloje. Už pagalbą, suteiktą kovoje su Kęstučiu ir Vytautu, Jogaila atidavė kryžiuočiams Lietuvių žemes tarp ordino valdų ir Dubysos. Pažadėjo be kryžiuočių sutikimo nepradėti karo, teikti jiems pagalbą ir per 4 m. apsikrikštyti. Jogaila pirmasis iš XIV a. Lietuvos valdovų atsisakė teisių į Žemaitiją. Dubysos sutartis nebuvo įgyvendinta, ir ordinas Žemaitijos negavo.
DUBIŲ UPELIS
Dubysos deš. intakas, apie 1 km ilgio, teka į š. rytus ir įteka į Dubysą 50,7 km nuo jos žiočių ties Pakapurnio k.
DAUKŠUPIS
Deš. Dubysos intakas, įteka į Dubysą 73 km nuo jos žiočių.
DIDRAVIS
Kair. Dubysos intakas, įtekąs 82,2 km nuo jos žiočių.
DRATVINĖ
Dratvinė (Dratvinys), kair. Dubysos intakas, įteka į ją 76,6 km nuo jos žiočių. Prie jos Lyduvėnų m.
DUISBURGIETIS APIE ARIOGALĄ
Tuo metu vienas Ariogalos lietuvis, suimtas savo karaliaus įkalbėtas vieno ruso, kalėjusio drauge su juo, pažadėjo Dievui už išvadavimą gerą svarą vaško; bematant sutrupėjo grandinės, kuriomis buvo surakintas, prasidarė kalėjimo durys, ir jis atgavo laisvę.
Iš P. Duisburgietis Prūsų žemės kronika,
V., 1985, 253 psl.
KRYŽIUOČIAI NIOKOJA ARIOGALĄ
Po triuškinančio smūgio Medininkų Ordinas, sulaukęs daug talkininkų iš Vokietijos, Čekijos ir kitur, 1322 m. vėl niokojo Žemaitiją, pasiekdamas Raseinius, Ariogalą, tačiau buvo atremtas prie Pieštvės pilies Dubysos ir Nemuno santakoje. 1323 m., atvykus riteriams iš Čekijos ir nuo Reino, vėl žygiuota prieš Lietuvą, bet dėl didelių šalčių iš pusiaukelės buvo grįžta.
(t. p., 21 psl.)
KETINIMAI APIPLĖŠTI ARIOGALĄ
1294 Viešpaties metų žiemą magistras, rūpindamasis tikinčiųjų gerove, ketino su savo kariuomene įsiveržti į Ariogalos valsčių, bet leidosi atkalbamas. Tada jis padalino savo kariuomenę į dvi dalis, ir Ragainės broliai su sembais įsibrovė į Paštuvos valsčių, o kita dalis patraukė į Gaižuvos valsčių; baisiai nusiaubę abu valsčius gaisrais, nužudę bei paėmę į nelaisvę 100 žmonių, sugrįžo su dideliu grobiu namo.
(t. p. 231 psl.)
APIE MALDININKŲ ATVYKIMĄ IR VAIKIŲ, RASEINIŲ BEI ARIOGALOS VALSČIŲ NUSIAUBIMĄ
1322 Viešpaties metais atvyko į Prūsijos žemę garbingi vyrai bei valdovai Bernardas, Vroclavo kunigaikštis, iš Lenkijos, grafas Geroldizekės, Reino grafų iš Julicho ir Vildenbergo pirmagimiai sūnūs, valdovas iš Lichtenbergo ir Plichto su savo broliu iš Čekijos ir su daugybe karių bei ginklanešių. Su jais ir su visa Kulmo žemės bei gretimų žemių brolių kariuomene brolis Fridrichas iš Vildenbergo, pavadavęs didįjį magistrą, bei 150 brolių žiemą įsiveržė į Vaikių valsčių; apiplėšę bei sudeginę pilį ir kitus pastatus, tiek daug išžudė žmonių, kad ten nebeliko gyvo nė vieno kelnėto sutvėrimo. Kitą dieną jie įsiveržė į Raseinių valsčių, o trečią dieną į Ariogalos valsčių ir abu valsčius nusiaubė ugnimi. Trečios dienos vakare jie apsupo ir smarkiai užpuolė Pieštvės (Skirsnemunės V. Š.) pilį. Maldininkai buvo taip gerai apsišarvavę, kad jų, kopiančių į sienas, pilėnai neįstengė sulaikyti nei ietimi, nei kalavijais, nei kokiais kitais ginklais. Galop, nusitvėrę dviese, trise ar daugiau po mietą, rėmė juos kopiantiems į krūtinę ar nugarą, stūmė žemyn ir vertė juos nuo sienų. Kai sutemo, broliai liovėsi puolę.
Iš Prūsijos žemės kronika, V. 1985, 285 psl.
DZIKAS Leonas
Ariogalos mokyklos mokytojas, ištremtas 1941 m. birželį.
|