JAUNIEJI MUZIKANTAI ČEKIŠKĖJE

Prasidėjus pavasariui norime pasidalinti įspūdžiais iš renginio, įvykusio žiemą.

2011 metų sausio 27 dieną Čekiškės kultūros centre buvo paminėta tarptautinė holokausto aukų atminimo diena. Renginyje „Žydai Kauno rajono istorijoje“ dalyvavo gidas istorikas Chaimas Bartmanas, profesorius Aleksandras Vitkus, Čekiškės krašto bendruomenės pirmininkas Valentinas Savickas, Prano Dovydaičio vidurinės mokyklos mokiniai, mokytojai, miestelio gyventojai ir Raseinių meno mokyklos Ariogalos filialo mokiniai: smuikininkė Milda Aleksiejūtė, saksofonininkas Kornelijus Krūgelis, jaunosios pianistės sesutės Skaistė ir Austėja Jurkšaitytės, mokytojai Danguolė Gudžiuvienė (smuiko klasė), Arūnas Krištapavičius (pučiamųjų klasė).

Istorikas Ch. Bartmanas pasakojo, kad kartu su profesoriumi A. Vitkumi parašė 14 straipsnių apie žydus, jų žūties vietas. Paminėjo, kad moka skaityti paminklinius užrašus hebrajų ir jidiš kalbomis. Visus esančius salėje sudomino lektoriaus pasakojimas, demonstruojamos  skaidrės. Sužinojome, kad 1765 metais Čekiškės miestelyje jau buvo sinagoga, kuri per gaisrus  buvo ne kartą nusiaubta ir vėl atstatyta. Iki 1941-ųjų metų miestelyje gyveno apie 70 procentų žydų ir apie 3500 jų  buvo nužudyta. Tokia siaubinga, šiurpi  miestelio praeities istorija ne vieną sujaudino.

Renginys Čekiškės kultūros centre mums patiko, nes daug ką sužinojome bei turėjome galimybę viešai koncertuoti. Dalyvauti jame mus maloniai pakvietė šio  projekto organizatorė ir šio centro direktorė Elena Tarolienė. Susirinkusi auditorija galėjo pasiklausyti mūsų mokyklos mokinių atliekamų kūrinių:  smuikininkės Mildos ir jos mokytojos D. Gudžiuvienės smuikų dueto, nuotaikingų sesučių Skaistės ir Austėjos kūrinėlių, paruoštų mokytojos Džiuljetos Banienės, o pabaigoje  skambėjo tikri žydų liaudies muzikos motyvai, kuriuos pagrojo kamerinis saksofonininko Kornelijaus ir pianistės Skaistės ansamblis, paruoštų mokytojų A. Krištapavičiaus ir Dž. Banienės.

Geriausia dovana mums buvo gausūs susirinkusių klausytojų aplodismentai, nuoširdūs gerbiamų žmonių žodžiai, Čekiškės kultūros centro direktorės E.  Tarolienės padėkos raštai ir saldžios dovanėlės. Patenkinti, praturtėję žiniomis, nepakartojamais  įspūdžiais grįžome į namus. Džiaugiamės prisimindami šią išvyką, kad esame paminėti Kauno krašto spaudinyje „Tėviškės žinios“.

Skaistė Jurkšaitytė - Raseinių meno mokyklos
Ariogalos filialo fortepijono 3 klasės mokinė