NAUJIENOS
Šaunios iškilmės Ariogaloj
Ariogaliečiai dailiai laukus nuvalę, didžiuosius sunkiuosius vasaros darbus kaip ir pabaigę, miniomis sugužėjo į šaunias savo parapijos iškilmes savo bažnyčios varpų krikštynas ir pašventinimą.
Ariogala didžiojo karo metu buvo atsidūrusi didžiųjų Dubysos kautynių zonoj. Jos apylinkėse rasi karių kapinių, kuriose tūkstančiai žuvusių karių palaidota. Nuo tų kovų Ariogalos miesteliui ir parapijai, kaip ir kitoms gretimoms vietovėms, lemta buvo skaudžiai nukentėti: kautynių ugnis viską kaip šluote buvo nušlavusi. Pačiame Ariogalos miestely vos kelios trobeles, bebuvo likusios. Visas vidurys buvo išgriautas, išdegintas. Neišliko sveika nei Ariogalos bažnyčia, Vytauto Didžiojo 1416 metais pastatyta. Ariogaliečiai nabagai Dievo namus gavo įsitaisyti senoviškam grūdų sandely, vadinamam magazine. Bet besikeldami iš pelenų Ariogalos parapijiečiai nepamiršo ir žmonišką bažnyčią statydintis, sudegintosios istorinės vietoj. Kad pigiau kaštuotų, parapija net savo plytinę įsitaisė; toji plytinė gamino ir tebegamina reikalingas bažnyčios statybai plytas. Bažnyčia jau paaugusi iki bokštų sienos kaip ir baigiamos.
Nebelaukdami, kol naujoji bažnyčia bus baigta statyti, ariogaliečiai pradėjo įsigyti reikalingus bažnyčiai padargus. Patys parapijiečiai tuo tarpu gal ir nebūtų pajėgę tatai padaryti, jei ne p. Baltrušaitis. Šis garbingas ariogalietis, gyvenąs Gėluvos dvare, paaukojo bažnyčiai du varpus, kaštavusius 10000 Lt. Varpai dideli, liedinti Vokietijoj. Šių, tat varpų krikštynos, dalyvaujant didžiausiai žmonių miniai, vakar ir įvyko.
Į tas žymėtinas iškilmes ariogaliečiai pasikvietė ir aukštų svečių iš Kauno. Buvo nuvykę ponia Smetonienė, valstybės, kontrolierius p. Matulaitis ir prof. Tamošaitis.
Svečius ariogaliečiai labai gražiai sutiko.
Prieš sumą įvyko naujųjų varpų, įkeltų laikinon varpinėn, greta laikinosios bažnyčios, pašventinimas ir krikštynos. Aplink varpinę ties senąja bažnyčia žmonių spūstis. Nuo varpinės laiptelių Raseinių dekanas kun. Pacevičius pasakė gražią kalbą, pabrėždamas, kad su varpų šventinimu suskumbama dar ir todėl, kad tuo norima pagerbti Vytauto Didžiojo, Ariogalos bažnyčios ir parapijos įkūrėjo, metus. Trumpai nupasakojo bažnytinių varpų atsiradimo istoriją.
Ariogalos klebonas kun. Simanavičius perskaitė varpų pašventinimo ir krikšto aktą. Krikšto tėvais kun. Simanavičius pakvietė ponią S. Smetonienę, valst. kontrolierių p. Matulaitį; p. Teršeiskius, d-rę Elsbergaitę, p. Daugirdą ir kun. Simanavičių. Dekanas kun. Pacevičius atliko varpų šventinimo ir krikšto apeigas. Po jų, pirmą kartą prabilo varpai p. Smetonienės ranka įsiūbuoti; skambino juos visi krikšto tėvai, pagaliau ir pats varpų aukotojas, senelis p. Baltrušaitis. Po tų iškilmių svečiai išklausė iškilmingas pamaldas.
Šeimininkai, klebonas kun. Simanavičius ir jo senučiai tėveliai, pakvietė svečius klebonijon paviešėti. Gausios vaišės ir šeimininkų nepamirštamas nuoširdumas ilgokai sulaikė svečius malonioj pastogėj. O ir svečių buvo! Be dvasiškijos, suvažiavusios iš gretimų parapijų kaimyną aplankyti jo šeimyninės šventės proga, buvo vietinės administracijos viršūnės, daug apylinkės ūkininkų, miestelio ir apylinkių visuomenės atstovų. Kauniškiai svečiai gražiai išlydėti, kaip ir sutikti, išvyko namo jau saulei besileidžiant. Iš tiesų, buvusiems Ariogaloj vakarykštė diena giliai įspūdinga, ilgai nepamirštama, skaisti diena.
Nuoširdžiai dėkoju Raseinių raj. savivaldybės viešosios bibliotekos bibliotekininkui Jonui Brigiui, atsiuntusiam iš archyvų Lietuvos aidas 1930-03-01 straipsnį Šaunios iškilmės Ariogaloj.
|