NAUJIENOS
Istorija gyva mūsų darbuose
Nugalėsim arba mirsim! šie žodžiai, iškalti Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų bataliono (LDK BDB) kieme, tapo š. m sausio 11 d. nakties šūkiu įvairaus amžiaus ir profesijų žmonėms, iš įvairių Lietuvos miestų atvy kusiems, susiruošusiems dalyvauti naktiniame žygyje, skirtam 1923 metų sausio 15-osios sukilimui, dėl kurio buvo išvaduota Klaipėda ir jos kraštas prijungtas prie Lietuvos.
Ši graži iniciatyva vyko tryliktą kartą, tačiau šių metų dalyvių skaičius didžiulis - 1260 žmonių. Tarp keliautojų buvo ir Lietuvos kariuomenės vadas Arvydas Pocius. Visą penktadienį pliaupė lietus ir pūtė stiprus, gūsingas vėjas, tačiau vakarop oras pagerėjo. Žygeiviai šiam iškilmingam žygiui rinkosi Kretingos Pranciškonų gimnazijoje, iš kurios vėlų penktadienio vakarą, 22 valandą, sugiedoję himną, patraukė Klaipėdos link.
Šiame naktiniame žygyje dalyvavo ir Raseinių rajono Ariogalos gimnazijos šaulių būrelio šauliai bei asmenys, mėgstantys šaulių veiklas, lydimi Ariogalos gimnazijos istorijos mokytojo, Ariogalos 13 kuopos šaulių vado Andriaus Bautronio. Kartu su Ariogalos gimnazijos entuziastais žygyje dalyvavo ir Raseinių r. Nemakščių bei Pryšmančių mokyklų entuziastai, lydimi mokytojo Egidijaus Vyšniausko. Džiugu, jog visi dalyviai iš Ariogalos gimnazijos bei Nemakščių ir Pryšmančių mokyklų įveikė maršrutą, be jokių trukdžių ar nesėkmių grįžo kupini tik geriausių emocijų bei įspūdžių. Pirmieji žygeiviai finišo vietą - Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalioną Klaipėdoje, Liepojos gatvėje, - pasiekė antrą valandą nakties, paskutinieji - šeštą valandą ryto. Džiaugiamės, jog mes nebuvome paskutinieji ir jau 3 val. finišavome. Žygį organizavo Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos Klaipėdos skyriaus ir Lietuvos šaulių sąjungos Klaipėdos apskrities 3-ioji rinktinė.
Įveikę 26 kilometrus Klaipėdos išvadavimo žygyje patys ištvermingiausi pasiryžo dalyvauti ir Vilniuje vykusiame renginyje Gyvybės ir mirties keliu, kuris šiais metais pasižymėjo rekordiniu dalyvių skaičiumi daugiau kaip 4200 dalyvių, tarp kurių buvo ir 14 žmonių iš Ariogalos krašto, iš jų ir Ariogalos miesto seniūnė Renata Aleksiejienė. Pagarbos ir atsakomybės vedami visiškai nesunkiai įveikėme bėgimo trasą nuo Vilniaus Antakalnio kapinių, kur ilsisi Sausio 13 osios aukos, iki Vilniaus televizijos bokšto.
Sausio 10 11 dienų renginiai, skirti paminėti Lietuvos istorijai reikšmingus įvykius, nebuvo visos veiklos pabaiga. Išaušus pirmadienio rytui visi prisiminėme 1991 m. Sausio 13 osios įvykius. Ši diena neliko nepaminėta ir Ariogalos gimnazijoje. Rytą, nuskambėjus skambučiui, kviečiančiam mokinius į pamokas, visuose Ariogalos gimnazijos languose sužibo žvakutės, mokytojai su mokiniais prisiminė tuometinius 1991 metų sausio įvykius Lietuvoje, žuvusius pagerbė tylos minute. Prisidėdami prie visos Lietuvos akcijos dauguma bendruomenės narių buvo pasipuošę šios dienos simboliu neužmirštuolės gėlės žiedu.
Ilgosios pertraukos metu tiek mokiniai, tiek mokytojai praleido būdami gryname ore. Visi kartu sugiedojo Lietuvos valstybinį himną, šildėsi prie tradicinio laužo ir vaišinosi Ariogalos gimnazijos jaunųjų šaulių dalinama karšta arbata. Pirmadienio vakarą Ariogalos 13 kuopos šauliai bei visi norintys rikiavosi iškilmingai eisenai nuo Ariogalos Kultūros namų iki bažnyčios. Šv. mišias aukojo Ariogalos parapijos klebonas Gintautas Jankauskas. Visi meldėsi ne tik už žuvusiuosius, bet ir už Tėvynę, už jos laisvę. Grįžę iš bažnyčios miestelio gyventojai giedojo šalies himną, degino laužą bei uždegė 14 žvakių, tylos minute pagerbė ir prisiminė tuos asmenis, kurie žuvo 1991 iais metais. Vėliau renginys buvo perkeltas į kultūros namų salę, kur visus susirinkusiuosius sveikino miesto seniūnė R. Aleksiejienė, Ariogalos kapela Šaltinėlis, o Kultūros namų direktorė Rasa Sadauskienė skaitė eiles, skirtas Lietuvai, jos didvyriams bei iškovotai laisvei.
Šventinį koncertą dovanojo Raseinių meno mokyklos, pučiamųjų ansambliai vadovaujami Alfonso Ruko, Vaido Dabžanskio, Edmundo Galdiko.
Minėjimo metu Ariogalos šaulių 13 kuopos vadas Andrius Bautronis keturiems šauliams įteikė pareigybinius antsiuvus: Justui Baltrušaičiui būrio vado, Aurimui Žiaukai, Vismantui Minelgai ir Šarūnui Baltrušaičiui skyriaus vado pareigybinius antsiuvus.
Minėjimo metu kartu su Ariogalos gimnazijos direktoriumi A. Stankumi diplomais apdovanojo žygeivius, kurie dalyvavo žygyje Klaipėdos sukilėlių keliais, bei tuos, kurie parodydami savo ištvermę sudalyvavo tradiciniame Gyvybės ir mirties bėgime.
Džiugu, jog didžiąją dalį salės užėmė ne kas kitas, kaip miestelio jaunimas. Tai jaunieji patriotai, kurie gerbia mūsų valstybės istoriją. Mylėkime ir branginkime Lietuvą ne tik per valstybines šventes. Supraskime, jog nereikia klausti, ką mums gali duoti valstybė, o pagalvokime, ką mes galime jai duoti. Juk prieš 23 metus žmonės ir neklausė, jie davė. Davė tai, ką turime šiandien. Tai, ką vadiname Laisve!
Ariogalos gimnazijos mokinių tarybos prezidentė Marta Bielskytė ir
Ariogalos gimnazijos istorijos mokytojas,
Ariogalos 13 kuopos šaulių vadas Andrius Bautronis
|